Filtrelerim
Ara

Gilaburu Meyvesi

  1. İstanbul
  2. Kadıköy
  3. Merdivenköy Mah.


  • Alt Kategori Diğer
  • Durumu Sıfır

  • Güncel Tarih 09 Ocak 2017 Pazartesi 16:39
  • İlan No 1884
Gilaburu Meyvesini Tanıyalım
5'LİK BİDON AMBALAJ
Gilaboru / Gilaburu meyvesi, çoğunlukta Kayseri ilçe ve köylerinde yetişen bir meyvedir. Kayseri de Bünyan, Develi, Akkışla, Gesi , Gürpınar, Tomarza çevrelerinde akarsu kenarlarında yoğun olarak yetişir. Kayseri ili ve çevresinde çoğu yerde yetişen bir meyvedir.
Gilaboru, gilaburu, gilabolu, girabolu gibi isimleri vardır. Gilaboru ismi Kayseri de üreticiler arasında daha yaygın kullanılır. Osmanlı döneminde bitkinin güzel açan çiçeklerinden dolayı “gül ebru” ismi verilmiştir.
Eylül ve ekim aylarında hasadı yapılan gilaboru meyvesi yöresel bir içecek olarak suyu sıkılarak içilir. 2000 li yıllardan sonra özellikle teknolojik iletişimin ilerlemesi ile birlikte ürün bilinirliği artmıştır. E-ticaret yapan firmalar ve aktarlar da yerini almaya başlamıştır.
Gilaboru çalı görünümünde, boyu 2-3 metreye kadar ulaşan küçük bir ağaçtır. Kırmızı, salkım şeklinde yuvarlak meyveleri vardır. Gilaboru suyu çok seven bir bitkidir. Yetiştiriciliğinde akarsu kenarlarının tercih edilmesi bu sebeptendir.
Gilaboru (Gilaburu) içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliğinden dolayı gilaboru suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici etkiye sahiptir. Gilaboru ilaç sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır.
Gilaboru bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposudur. Yaklaşık olarak portakaldan 10 kat daha fazla C vitamini içerir.  Lütfen Bekleyin...


varbende.com'da kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, doğruluğu, orjinalliği, eksiksiz ve değişmez olduğuna ilişkin sorumluluk içeriği oluşturan kullanıcıya ait olup, varbende.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
© Copyright 2017 varbende.com
Windows Phone için Varbende uygulaması       iPhone ve iPad için Varbende uygulaması